top of page

Metody wyprowadzania uderzeń nogami

Mimo tego, że nóg podczas gry na perkusji używamy (przeważnie) rzadziej, metod wprowadzania uderzeń nogami jest więcej niż w przypadku rąk.

Ile ich jest? Otóż wyróżniamy pięć.

Nauka gry na perkusji, Metody wyprowadzania uderzeń nogami

1. Heel/Up (pięta w górze) - Jest to metoda, w której śródstopie przylega do platformy pedału perkusyjnego a nasza pięta jest lekko uniesiona. Uderzenie bijaka w naciąg jest wynikiem podrzucenia pięty w górę i jej opadnięciu. Podczas opadu naciskana jest platforma. Ważne jest aby nie odrywać śródstopia od platformy, ponieważ spowoduje to utratę kontroli nad mechanizmem pedału. W tej technice wykorzystujemy głównie tylne mięśnie podudzia.

2. Heel/Down (pięta w dole) - W tej technice wykorzystujemy głównie przednie mięśnie podudzia. Cała stopa leży na platformie a uderzenie bijaka w naciąg jest wynikiem zwyczajnego naciśnięcia platformy stopą. W tej technice również nie powinniśmy odrywać stopy od platformy mechanizmu pedału perkusyjnego.

3. Heel/Toe (pięta/palce) - Technikę tę możemy podzielić na dwa etapy. Tak jak w przypadku Heel/Up, śródstopie przylega do platformy pedału perkusyjnego. Jest to pozycja początkowa. Pierwsze uderzenie bijaka w naciąg, jest wynikiem uderzenia pięty w dolną część platformy pedału perkusyjnego. Po pierwszym uderzeniu nasza stopa znajduje się w pozycji takiej samej jak w technice Heel/Down, którą to wykorzystujemy do wykonania drugiego uderzenia (drugi etap), po czym wracamy do pozycji początkowej, unosząc pietę do góry. Cały mechanizm tej techniki przypomina naprzemienne wykorzystywanie technik Heel/Up i Heel/Down.

4. Slide (ślizg) - W zasadzie jest to technika Heel/Up, jednak wykonana podwójnie. Pierwsze uderzenie ma miejsce w dolnej części platformy pedału perkusyjnego a drugie w górnej. Pomiędzy uderzeniami wykonujemy pewnego rodzaju ślizg śródstopia po platformie.

5. Swivel (obrót) - Jest dokładnie tym samym co technika Heel/Up z tym, że wykonujemy dodatkowo obrót stopy raz w jedną stronę, raz w drugą. Zwykle zaczynamy od obrotu w lewo, po czym wracamy do pozycji początkowej obracając stopę w prawo.

Przyjdź na lekcje i przekonaj się, że zrozumienie mechanizmu i wybór odpowiedniej techniki, może znacząco poprawić Twój komfort gry.

 

Artykuły:

Zestaw perkusyjny

Nauka gry na perkusji, Zestaw perkusyjny

Metody wyprowadzania uderzeń rękami

Nauka gry na perkusji, Metody wyprowadzania uderzeń rękami

Style, trzymanie pałek i ułożenie rąk

Nauka gry na perkusji, Style, trzymanie pałek i ułożenie rąk

Metody wyprowadzania uderzeń nogami

Nauka gry na perkusji, Metody wyprowadzania uderzeń nogami
bottom of page