top of page

Metody wyprowadzania uderzeń rękami

W jaki sposób powinniśmy używać naszych rąk? Co możemy zrobić aby grać precyzyjniej, dynamiczniej i szybciej?

 

Bardzo ważne jest jak wyprowadzamy uderzenia. Prócz kilku narzędzi, o których powiemy sobie poniżej, istotne jest to, abyśmy starali się być rozluźnieni. Dużą rolę w naszej nauce i treningu odgrywać będzie obserwacja. To dzięki niej będziemy mogli dopasować narzędzia do naszych "predyspozycji" fizycznych. Żaden sposób wyprowadzania uderzeń nie gwarantuje pełnej skuteczności, w każdej sytuacji. Metody uzupełniają się wzajemnie, choć nie jest powiedziane, że musimy używać wszystkich.

 

Wyróżniamy cztery sposoby wyprowadzania uderzenia rękami. Innymi słowy, są cztery techniki gry rękami. Pora przyjrzeć się im bliżej.

 

1. Wrist Technique (technika gry nadgarstkami) - Jak już było wspomniane wcześniej,  techniki się uzupełniają. Można zaryzykować stwierdzeniem, że nadgarstki to nasze główne narzędzie, najczęściej używane podczas gry. Metoda z pozoru dość banalna, jednak warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Naszym głównym zadaniem jest wypchnięcie, uniesionej już pałki w dół. Należy to zrobić wystarczająco szybko, aby pałka odbiła się od powierzchni, w którą uderzamy i wróciła z powrotem do pozycji, z której została wypchnięta, bez potrzeby podnoszenia jej. Uderzenie takie nazywa się Rebound Stroke. Pamiętajmy o tym aby nadgarstek wrócił do tej samej pozycji, równie szybko jak pałka. Jest to podstawowa zasada gry nadgarstkami.

Pałka może być wypychana z różnych pozycji a raczej wysokości. Będzie to uzależnione od prędkości lub dynamiki, jaką chcemy uzyskać.

Full Stroke                                                        Half Stroke

Nauka gry na perkusji, Metody wyprowadzania uderzeń rękami, full stroke, wrist technique
Nauka gry na perkusji

 

Kolejnym rodzajem uderzenia jest Tap (uderzamy, czy raczej "tapujemy", z pozycji poziomej i do tej samej pozycji wracamy). W zasadzie jest to Rebound Stroke, tyle że wykonany bez zamachu.

                                     Tap

Nauka gry na perkusji, Metody wyprowadzania uderzeń rękami, tap stroke, wrist technique

Dodatkowo wyróżnimy jeszcze dwie pozycje, które pozwolą nam na swobodne poruszanie się pomiędzy głośnymi a cichymi uderzeniami:

  • Up Stroke (uderzenie wyprowadzamy z pozycji poziomej, po odbiciu pałkę "odciągamy" do pozycji pionowej);

  • Down Stroke (uderzenie wykonujemy z pozycji pionowej, po odbiciu zostawiamy pałkę w pozycji poziomej nie pozwalając aby odbiła się wyżej).

2. Finger Technique (technika gry palcami) - Jest to metoda trochę podobna do techniki gry nadgarstkami, z tą różnicą, że zamiast nadgarstków używamy palców. Nie wypychamy pałki nadgarstkami a naciskamy na nią palcami w momencie, kiedy jest ona w górze. Nie wyróżniamy też trzech wysokości, z których startuje pałka. Staramy się grać raczej nisko, ponieważ palce będą przydatne w szybkich tempach i cichym graniu.

3. Moeller Technique (technika Moellera) - Metoda ta, w pierwszym etapie, polega na uniesieniu przedramienia. Ważne jest aby zachować przy tym luz w nadgarstku. Drugi etap to wypchnięcie przedramienia w dół, tak aby będący luźno nadgarstek zrobił zamach. Technika przypomina strzelanie biczem. W niektórych wypadkach do wykonania zamachu, angażuje się ramię, aby zwiększyć siłę uderzenia. W metodzie tej, możemy wykorzystać opad pałki i jej odbicie do wykonania kilku uderzeń.

4. Push/Pull Technique (technika wypchnij/przyciągnij) - Jak sama nazwa wskazuje, technika polega na wypchnięciu nadgarstkiem już uniesionej pałki, tak aby odbiła się ona od powierzchni, w którą uderzamy i przyciągnięciu jej palcami z powrotem do dłoni, wykonując tym samym kolejne uderzenie. Wypchnięciu pałki przez nadgarstek, towarzyszy otworzenie dłoni a przyciągnięciu palcami, zamknięcie dłoni i cofnięcie nadgarstka do pozycji początkowej. Można powiedzieć, że metoda ta wykorzystuje technikę gry nadgarstkami i palcami naprzemiennie.

​​

Zapisz się na lekcję i dowiedz się jak właściwie wykorzystywać każdą z technik. Pomożemy Ci zrozumieć każdy z mechanizmów, tak abyś czuł się komfortowo podczas gry.

 

Artykuły:

Zestaw perkusyjny

Nauka gry na perkusji, Zestaw perkusyjny

Metody wyprowadzania uderzeń rękami

Nauka gry na perkusji, Metody wyprowadzania uderzeń rękami

Style, trzymanie pałek i ułożenie rąk

Nauka gry na perkusji, Style, trzymanie pałek i ułożenie rąk

Metody wyprowadzania uderzeń nogami

Nauka gry na perkusji, Metody wyprowadzania uderzeń nogami
bottom of page